Wyroby metalowe wielu zastosowań

Styl hiszpański jest bardzo ciekawy. Obejmuje między innymi pasjonującą muzykę i niepowtarzalną architekturę. Jest jeszcze jeden aspekt kultury tego kraju, który jest nieco mniej znany. Hiszpańskie wyroby metalowe są pełne historii. Te unikatowe dzieła sztuki są świadectwem pięknego rzemiosła. Jednocześnie odzwierciedlą bogatą historię Hiszpanii. W ich skład wchodzą nie tylko meble metalowe, ale również ciekawe elementy architektury.

Historia hiszpańskich wyrobów metalowych sięga średniowiecza. W tym czasie kowale byli świetnymi rzemieślnikami. Część z nich można także nazwać prawdziwymi artystami. Ich prace były funkcjonalne, a jednocześnie pełne artystycznej ekspresji. Tworzono między innymi solidne kraty i bramy, które chroniły i dekorowały. Powstawały też delikatnie zdobione zbroje dla zamożnych zbrojnych. Oczywiście kowale tworzyli też wyrafinowane przedmioty codziennego użytku. W tej grupie można wymienić metalowe stelaże do stołów czy świeczniki. Tworzono też różnego typu naczynia. Każdy taki przedmiot był wyjątkowy.

Łączenie wyglądu z funkcjonalnością

Ręcznie kute meble metalowe bądź inne przedmioty, nie należały do tanich. Dlatego istotne było, aby prezentowały się okazale, ale jednocześnie służyły jak najlepiej właścicielom. Łączenie funkcjonalności z dekoracyjnością widać bardzo dobrze w kratach i balustradach. Ich wzory często nawiązują do naturalnych motywów. Pojawiają się więc liście, kwiaty czy winorośle. Taki zabieg nadaje im organiczny i żywy charakter.

Wplatanie ozdobnych elementów do zwyczajnych przedmiotów miało jeszcze jeden cel. Wyroby metalowe do dziś opowiadają bowiem bardzo ciekawe historie. Wystarczy nieco uwagi, aby odnaleźć elementy symboliczne. Odnoszą się one do historii, religii czy lokalnych legend. W motywach zdobniczych często można znaleźć krzyże, herby czy symbole religijne. Mają one głębokie znaczenie kulturowe.

Modne trendy

Obecnie rzemieślnicy kontynuują tradycję hiszpańskiej metaloplastyki. W tym celu łączą tradycyjne techniki z nowoczesnymi pomysłami. Powstają liczne wyroby metalowe w hiszpańskim stylu.

Wielu producentów oferuje meble metalowe na zamówienie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprojektować elementy na wzór tych hiszpańskich. Dzięki temu można stworzyć namiastkę tego słonecznego stylu w swoim otoczeniu. Nie trzeba od razu kupować nieruchomości w Hiszpanii, aby poczuć lokalny klimat. Niestety w Polsce można jedynie zbudować klimat wnętrza, ponieważ na tak świetną pogodę nie ma co liczyć.